Chystáme se na výstavu

 

1. Nácvik

Nácvik na výstavu je jednou z nejdůležitějších věcí. Je potřeba vědět, co se od nás bude čekat. Je potřeba předvést pejska v pohybu – tzn. v klusu u nohy. Nesmí jít ani mimochodem ani cválat či skákat nebo se třeba vzpírat. Musíte jej naučit stát na stole, kde se kontroluje skus, nasazení uší, barva očí atd. Pejskové si musí nechat zkontrolovat varlata. A samozřejmě musí umět postoj.
Takže jak nacvičovat? Postoj cvičíme již od malého prcka. Na stůl si položíme neklouzavou podložku, postavíme na ni pejska a zezačátku jej jen necháme, aby si zvykl na výšku. Pak ho stavíme do požadovaného postoje – nečekejte od malého prcka zázraky, stačí, když postojí chviličku. S přibývajícím věkem prodlužujeme dobu, kdy pejska necháme stát a postupně mu můžeme rovnat nohy. A začínáme s nácvikem postoje i na zemi. Složitější je asi naučit předvádět se v pohybu. Doporučuji nejdříve pejska naučit chodit u nohy na volno. Vemte si třeba piškotek nebo nějakou oblíbenou hračku, kterou budete psíka povzbuzovat. Když moc zrychlí, upozorněte jej a změňte směr. Až se Vám podaří ho udržet vedle sebe bez vodítka, zkuste s výstavním vodítkem, hlavičku vytahujte nahoru, ať kluše jak Lipicán a nezapomeňte odměňovat za každý maličký pokrok. Taky spojte pejskovi výstavní vodítko, povel třeba „výstava“ nebo „hezky pojď“ a kokinka.


2. Přihláška

Dalším krokem je zaslání přihlášky na požadovanou výstavu. Spousta výstav už má své stránky, kde jsou přihlášky k dispozici nebo stačí nakouknout na www.cmku.cz a najít si ty, na které si troufáte  Pro začátečníky doporučuji napoprvé spíše krajskou nebo oblastní, kde je atmosféra uvolněnější, pejsků tam není tolik a taky máte větší šanci na úspěch, což Vás pro začátek podpoří  Na krajské a oblastní bývá uzávěrka cca měsíc před a národní a mezinárodní cca 2 měsíce před termínem. Vše je ale napsané v propozicích té či oné výstavy. Nezapomeňte, že uzávěrka je termín zaslání přihlášky (resp. datum na razítku), ne datum zaplacení poplatku! K přihlášce se přikládá fotokopie průkazu původu.


3. Před výstavou

Pár dní před výstavou Vám poštou přijde vstupní list. Ten nezapomeňte vzít sebou na výstavu. Zkontrolujte si, zda vše souhlasí.
Den až týden před výstavou vykoupejte svého pejska. To si ale zkuste ještě nanečisto, ať se pak nedivíte, že je pejsek „rozchloupaný“. Každý pejsek potřebuje různě dlouhou dobu, aby se mu srst usadila. Záleží to i na kosmetice, kterou používáte i na tom, jak dobře umíte svého pejska po mytí upravit. Přepokládám, že jste jej naučili na fén a tak můžete v klidu upravit fénováním. Srst hezky vyfoukat do rovna. Dobré je použít např. norkový olej, aby se srst promastila (ne zmastila!!!) Na kosmetice pro pejska nešetřete, dobré věci mají na www.profikosmetika.cz
Nezapomeňte psíkovi zkrátit drápky, vyčistit zoubky a ouška.


4. Co na výstavu

V prvé řadě psa  … teď beze srandy… vstupní list, PP a očkovák příp. pas s platným očkováním. Dále židličky (někdy to trvá opravdu dlouho), klec nebo pelíšek pro psa (doporučuji klec, pes se na ní lépe upravuje a když ho už výstava nudí, může si v klidu zdřímnout vevnitř). Miska na vodu, láhev s vodou, kapesníčky na očička, výstavní vodítko, hřebeny a kokinka. To je asi to základní. Co dál budete potřebovat, zjistíte časem.


5. Co na výstavě

Nejdříve nám hned u vstupu do areálu zkontrolují platné očkování. Pak se stavíme na přejímku psů (hlavně v čas, časové rozmezí je v propozicích), kde budeme potřebovat vstupní list. Tam nám většinou vydají katalog, složky, někde číslo (někde se vyzvedne až v kruhu). A už můžeme ke kruhu. Najdeme si místečko, abychom hezky viděli na kruh a nebyli moc rušeni kolemjdoucími. V katalogu si zjistíme, kdy asi přijdeme na řadu (resp. kolik pejsků je před námi) nebo třeba s kým půjdeme v kruhu. A když máme čas, může jít nakupovat dobrůtky. A sledujeme dění v kruhu, ať to neprošvihnem. Když je před námi ještě pár psů na posouzení, pejska si načesáme, zkontrolujeme naposledy očička a jestli mu to sluší, přiděláme si číslo, pejskovi nasadíme vodítko a čekáme až nás zavolají. V kruhu posloucháme posuzovatele a všímáme si svého pejska, zda vše dělá jak má. A když dostane hezkou známku, můžeme si ji nechat zapsat do PP. A ať dopadnete jakkoliv, pejska chválíme jak to jen jde!
A ještě k oblečení.. neberte si vlající sukně nebo oblečení stejné barvy jako máte pejska. Černý pes na černých kalhotách opravdu moc vidět není

 

Přejeme hodně úspěchů!!!

 


[CNW:Counter]