Na co průkaz původu

Já přece nechci chodit na výstavy…

Autorky článku: Bibiána Košáriová a Adriana Ladická

 

Na úvod trošku z jiného soudku:

Chcete si koupit nový televizor, přemýšlíte o tom, kde ho koupit a jaký. Většina z Vás se asi rozhodne zajít do specializovaného obchodu s elektronikou, kde Vám poradí, prodají značkový televizor se zárukou a v záruční době máte bezplatný servis. Samozřejmě to není zadarmo a musíte počítat s jistou investicí. Pravděpodobně budete mít z nové televize radost a budete mít přesně to co jste chtěli. Někteří lidé by se mohli rozhodnout pro koupi televizoru někde v zastavárně. Sice levně, ale s velmi vysokým rizikem. Myslím, že pro většinu lidí je samozřejmostí kupovat si takovéto věci “u specialistů” a “s papíry”. U psů je to velmi, velmi podobné, tak proč “papíry” – tedy průkaz původu – pro spoustu lidí jsou základní podmínkou pro koupi čistokrevného psa.

 

Co je to vlastně ten “průkaz původu”?

Je to něco jako rodný list. Je to listina vydaná plemennou knihou psů. Je v něm uvedené jméno psa, chovatelská stanice, pohlaví psa, druh srsti, číslo tetování, atd. Důležitou částí je obvykle 4-generační rodokmen, ze kterého vyčtete předky Vašeho štěněte. Také se do něj mohou zapisovat výsledky zkoušek a výstav.

 

Co zaručuje u psa průkaz původu?

PP u psa je zárukou určitých vlastností – zdravotních, exteriérových a povahových. Při chovu psů s PP se toto všechno sleduje.

 

Jak vznikají psi bez PP, tzv. “čistokrevní psi bez PP”?

V nejlepším případě majitel feny s PP z nějakých příčin neuchovní fenu. Buďto z časových, finančních nebo jiných důvodů, případně jen nevyřídí pro štěňátka PP. V současné době většina klubů povolí ponechání libovolného počtu štěňat a většina jich PP dostane, takže slova “nemá PP protože by poslední z vrhu” nemá opodstatnění. Je otázkou, co tohoto člověka k takovémuto “chovu” vede.

 

1. Fenka může mít nějakou z chovu vylučující vadu a majitel ji přesto nechá nakrýt. Štěňátka z takového krytí PP dostat nemůžou. Samozřejmě štěně z tohoto spojení nemusí odpovídat standardu a je možné, že bude mít nějaký dědičný zdravotní problém, který se v chovu také sleduje. Postižení jedinci se z chovu s PP vyřazují.


2. Někdy jde o fenku křížence, která je nakrytá rasou na kterou se nejvíc podobá. V takovémto případě štěňátka také rodokmen získat nemůžou. Krásná “štěňátka bez PP” se nám v době svého růstu můžou změnit z plemene které má být krátkosrsté na dlouhosrsté, z krátkonohého na dlouhonohé, nebo úplně jiné barvy.

 

Připomeňme snad ještě “taky chovatelé”, kteří chovají psy jen kvůli zisku. Ti je často drží ve velmi špatných podmínkách. Když kupujete štěňátko, trvejte na tom, že chcete vidět matku a místo, kde jsou psi chováni. Pokud Vám chovatel jen přinese štěně ukázat, je to velmi podezřelé. Taktéž trvejte na kupní smlouvě!

 

Nechcete chodit na výstavy ani odchovávat štěňata? Tak proč PP?

PP vás nezavazuje k chození na výstavy. Je to doklad, který můžete odložit a nikdy víc nevytáhnout. Ale je to záruka vlastností štěňátka. Zaručuje Vám exteriérové a povahové vlastnosti Vámi zvoleného plemene.

 

Proč je pes bez PP lacinější?

Psi s PP jsou dražší kvůli procedůrám s uchovněním psa/feny, krytím, registrací chovatelské stanice,vystavení průkazu původu atd. Tyto představují pro chovatele určité náklady. Zároveň si psa kupujete s tzv. ochrannou známkou, která Vám zaručuje už zmiňovaný exteriér a povahu. Seriózní chovatel Vám dokonce může vrátit peníze, případně poskytne štěně z dalšího krytí, pokud zjistí že např. štěněti nevyrostl jeden zub a podobně. Exteriérové a povahové vady se ani tu nedají úplně vyloučit, jsou však ojedinělé. Jestliže náhodou narazíte na neseriózního chovatele, je možné si na něho stěžovat v chovatelském klubu. U psa bez PP tuto možnost nemáte.

 

Připomeňmě ještě, že pes vyžaduje péči po celý život. Cena štěněte, jakékoliv výšky, bude při těchto nákladech jen zanedbatelnou položkou.

 

Co je to chovatel a co je chovný pes?

Chovatel psů s PP je členem chovatelského klubu daného plemene, který na činnost chovatele dohlíží. Chovní jedinci musí splnit podle příslušnosti k plemeni určitá kritéria. Některým psům stačí posouzení exteriéru při čem se zároveň posoudí i povaha, jiní musí splnit předepsanou zkoušku a nebo se posoudí povaha psa speciální zkouškou na bonitaci (bonitace = zařazení psů do chovu, kde se posuzuje exteriér a povaha psa).

 

Nezapomeňme na fakt, že se plemeno s roky mění a formuje. Není však to stejné, mění-li ho člověk svými nároky a požadavky. V současnosti se diskutuje o nebezpečných psech. Pes jakéhokoliv plemene, který se bezdůvodně projevuje agresivně vůči lidem či jiným psům nebo je naopak velmi bázlivý, není do chovu zařazen.

 

Kdo kontroluje chovatele psů s PP?

 

Na činnost chovatele psů s PP dohlíží chovatelský klub. Chovatel je v něm registrovaný a musí se řídit chovatelským řádem a dodržovat chovatelskou etiku. V chovatelském klubu máte možnost si na chovatele stěžovat, pokud se zachová neeticky a nebo poruší chovatelský řád. Klub ho bude postihovat a může mu až odebrat licenci.

 

Kdo kontroluje chovatele psů bez PP?

 

Nikdo. Tito lidé se nazývají množitelé, protože nemají chovatelský záměr, jen psy rozmnožují. Když produkují štěňata s vadami, nikdo jim v tom nezabrání. Pokud si takového psa koupíte, nemáte možnost si nikde stěžovat, peníze Vám nevrátí nikdo. Psi bez PP můžou být z velmi úzké příbuzenské plemenitby. Je velmi pravděpodobné, že se v těchto vrzích budou objevovat vady. Množitelé nedělají nic, co by bylo v rozporu se zákonem i když by vědomě produkovali psy s dědičnou vadou. Hodnota psa bez PP = hodnota křížence. Pokud si tedy koupíte psa bez PP, koupili jste si poměrně drahého křížence.

 

Nezáleží Vám na PP, ani na tom, jestli Váš pes bude odpovídat nějakému standardu? Vemte si psa z útulku!

 

Pokud jste se v předcházejících řádcích nenašli a skutečně Vám nezáleží na uvedených výhodách, které Vám PP poskytuje, pořiďte si psa z útulku. Ty jsou plné opuštěných pejsků čekajících na svého nového majitele. Můžete si vybrat štěňátko nebo i dospělého psa. Určitě v tom množství psů najdete toho svého. Svůj život naplníte a jeho život zachráníte. Psi z útulku bývají velmi často milí a vděční za to, že se jich někdo ujal a že je má někdo rád.

 

Prosím, kupujte jen psy s PP nebo pomožte nějakému nešťastníkovi z útulku!!!

 

Převzato z www.cavalier.sk

 

 

 


[CNW:Counter]