Coursing

je obdoba chrtích dostihů. Neběhá se na ovále, nýbrž v terénu. Většinou to jsou louky nebo koňská závodiště. I zde se pes snaží ulovit zajíce v podobě igelitového střapce. Střapec je na lanku tažen přes kladky a tím jsou simulovány změny směru běhu zajíce. Délka tratě bývá většinou 500-750 metrů.

 

Coursing je původně sport pro chrty. V posledních letech se ale velkým tempem dostává i mezi nejrůznější nechrtí plemena. Dokonce i mezi kavalíry. I ty baví pronásledování a následné ulovení zajíce. Nevěřila bych, co dokáže takový kavalír dělat na startu. Je vidět, že si tento sport náramně užívají, na běh se těší a prožívají jej s námi.

foto: startuje se z ruky - BH Hermínek Henri Nikippe, BT Frenzy z Derylova panství, TR Arnie z Čertova poupěte

 

S coursingem můžeme začít už u štěněte. Nepouštíme ho samozřejmě na klikatou trať, ale můžeme si vyrobit doma střapec z igelitové tašky, navázat ho provázkem třeba na násadu od koštěte a následně ho tahat před štěnětem tak, aby ho hned neulovilo. Postupně můžeme štěně pouštět na rovinky, jen pár metrů dlouhé. Běh přes kladky by měl být zařazen až kolem 1 roku, aby se pes ve vývinu příliš nepřetěžoval. Důležité je, aby se začínající coursingový závodník dostatečně zafixoval na střapec. Není tedy vhodné ho zezačátku pouštět na trať s jiným psem (velmi často vídaná chyba)!! Až po několika trénincích, kdy bezchybně zaběhne sólový běh, můžeme zkusit přidat do běhu zkušeného psa. Zezačátku můžeme na trať vyběhnout za psem, pokud například střapec ztratí, při závodech a licenčních bězích již musí pes běžet sám.

 

foto: Ramona ze Západní stráně a Arnie z Čertova poupěte (vepředu)

 

Pokud přemýšlíme o závodní kariéře, musíme si vyběhat coursingovou licenci. Je to něco jako řidičák, když chceme řídit auto. Pes musí prokázat, že je schopný běhat za návnadou bez pomoci svého pána či dokonce napadání ostatních závodících. Bez této licence se nemůžete oficiálních závodů účastnit. Dříve, než se přihlásíme na licenční běhy (pro získání licence potřebujeme 2 sólové a 2 párové běhy), je třeba mít zaběhnuté tréninkové běhy a tyto zapsané v tréninkové kartě. V současné době to jsou 3 sólové a 3 párové běhy. V jeden den smí pes zaběhnout pouze 2x a toto platí jak pro tréninkové běhy, licenční běhy, tak i závody. Samozřejmě je vše podmíněno i dosaženým věkem. Pro zapsání tréninkových běhů a plnění licence je minimální věk 15 měsíců, pro závody je to 18 měsíců až 8 let. Pro plnění licence a závody je předepsaná i povinná výbava, pro kavalíry je to pouze rozlišovací dečka (ostatní plemena mají navíc náhubek). Nic jiného na sobě pes nesmí mít. Doporučuje se i v tréninku pouštět psa bez obojku či postroje.

 

Závody se běží na 2 kola, kde rozhodčí hodnotí 5 kritérií. Úsilí, vytrvalost, obratnost, inteligence a rychlost. Každý pes je bodován samostatně. Vyhrává pes, který dosáhl nejvíce bodů. Psi jsou rozděleni podle skupin FCI. Pokud se sejdou více jak 3 jedinci určitého plemene, hodnotí se plemeno zvlášť. Pokud jsou přihlášeni minimálně 3 psi a 3 feny, hodnotí se zvlášť i dle pohlaví. V jednom běhu běží 1-3 psi stejného plemene, případně psi rychlostně na stejné úrovni. V současné době lze získávat i krásné tituly, na mistrovských závodech titul Mistr Čech, Mistr Moravy a Mistr ČR. Za celou sezónu pak titul Coursing Winner 20xx.

Foto: Cristel z Derylova panství v cíli

 

Foto:  v cíli u střapce - BH Hermínek Henry Nikipé a  BT Frenzy z Derylova panství

 

Líbí se vám této sport? Určitě doporučuji vyzkoušet. Běhá se po celé republice, seznam oficiálních organizátorů najdete zde nebo se podívejte po místních cvičácích, kde občas coursingové tréninky také pořádají. Doporučuji ale začínat u oficiálních organizátorů, kde je zaručena dobrá úroveň tréningu a kde vám i kvalitně poradí. Více informací o tomto úžasném sportu najdete například na www.ceskypes.cz nebo na https://www.moravsky-coursing.cz/

 

Text: Petra Breineková, duben 2016
 


[CNW:Counter]