Dog racing

V roce 2013 přišel do naší republiky zcela nový psí sport, který pochází s USA. Výhodou tohoto sportu v ČR je, že se jim může zabývat opravdu každý pes, který má chuť běhat, od malého plemene po jakéhokoliv velkého křížence, kromě chrtích plemen. Dog racing není vůbec náročný pro majitele psa, proto se může zúčastnit každý majitel psa, který rád běhá. 
 
Běhá se na rovinné pískové dráze do 100 m za střapcem. Na konci dráhy je molitanová stěna s malým otvorem /imitující díru do nory/, kterou musí pes proběhnout, střapec mizí v odchytovém prostoru. Na dráhu se rozmísťují i překážky.
Malaica Merlin Bohemia - s návnadou
 
 
Dog racing je rozdělen do několika skupin dle velikosti psa. Dále psi mohou běhat jednotlivě nebo ve skupinách. Záleží jako jsou plemena snášenlivá. 
 
Pointou tohoto sportu je, aby pes doběhnul co nejrychleji do cílového prostoru. U jednotlivých běhů jedince se měří čas a běhy se sčítají. Jsou 4 běhy a ty se sčítají. Dráha je oplocena, takže pes nemůže vyběhnout. V odchytovém prostoru čeká majitel a odvádí si psa. Psi startují z boxů. Jestliže psi běhají ve skupinách, losují si pořadí a dle doběhů se bodují nebo vylučovací metodou se dopracují k vítěznému pořadí.
 
Prozatím je v republice jediná dráha a to v Praze 9 – v ZKO Starý Hloubětín. Tréninky probíhají zpravidla 2x v měsíci a psi se postupně učí, jak startovat bez problému z boxů, zájem o střapec, zákusy / při tréninkách se střapec psovi vždy ponechá jako odměna/ a probíhání zúženým prostorem, který žádnému psovi problém nečiní. Někteří psi zvládají vše spojit po prvním tréninku,/ vybíhání z boxů, sledování střapce, proběhnutí stěnou do odchytového prostoru/, jiní si zopakují 2-3 tréninky a pak mohou bez problému plnit licence, pokud dovrší daného věku. 
 
Pro vystavení licenčního průkazů musí být splněny 4 licenční tréninky. 
 
Protože tento sport teprve začíná, rozdělují se nyní psi dle kohoutkové výšky. Jakmile se bude počet jedinců navyšovat, rozdělí se i dle FCI skupin. 
 
   
Malaica Merlin Bohemia - nad překážkou                                      Malaica Merlin Bohemia - takovou stěnou psi probíhají
 
 
Více informací o tomto novém sportu najdete na klubových stránkách: www.ceskydogracingklub.cz 
 
Zpracoval ČDRK a foto použito z archivu ČDRK

[CNW:Counter]