Dogdancing - Tanec se psem

je jeden z divácky nejvděčnějších sportů, který lze (nejen) s kavalíry provozovat. A zároveň jeden z nejdostupnějších, protože jeho základy zvládnete jen s hrstí pamlsků a chutí svého čtyřnohého kamaráda něco naučit – i bez rekvizit, i na malém prostoru nebo během procházky. 
 
Zjednodušeně řečeno jde o sérii cviků a triků, které pes pod vedením svého páníčka provádí v rytmu hudby. V různých zemích se tento sport nazývá různě – kromě pojmu „dogdancing“ se proto můžete setkat s názvy Heelwork to Music (zejm. v Anglii, heelwork = chůze u nohy), Musical Freestyle (Amerika), Canine Freestyle (Holandsko) atp.
 
   
Figaro Alfi od Vyšebrodského kláštera a Linda Víšková                                        Pamela Čajový lístek a Jana Zatřepálková         
 
Dogdancingu se může věnovat prakticky kdokoli a s jakýmkoli plemenem, nicméně kavalír patří k jednomu z nejvhodnějších i pro úplné začátečníky, včetně dětí. To potvrzují i postřehy trenérů a rozhodčích pro dogdancing i těch, kdo se tomuto sportu s kavalírem věnují: 
 
Petra Malá, rozhodčí a trenérka dogdancingu: „Toto plemeno jsem poznala díky dogdancingu a můj názor na něj je jen pozitivní: kavalír mi přijde veselý, přátelský, neagresivní; beze sklonu k nervozitě. Je to plemeno, které je ochotné pracovat a respektovat jak dospělé tak i děti. Dokážou pracovat i pod větším stresem a přitom si zachovat svojí veselou povahu se stále se vrtícím ocasem. Při dogdancingu jsou velmi elegantní a vždy mě baví se na ně koukat. A viděla jsem je nejen na dogdancingu – i na agility běhají pěkně svižně. Pokud mi dnes někdo položí otázku: chci si pořídit pejska, aby byl vhodný do rodiny, měl rád děti, pohyb, a abychom jej zvládli… jistě doporučím kavalíra.“ 
 
Anna Říhová, rozhodčí pro dogdancing, trenérka poslušnosti:„Kavalíři se mi v dogdancingu líbí moc. Přijdou mi povahově vyrovnaní, což je důležité, líbí se mi, jak jsou schopni pracovat s dětmi a v sestavách je vidět, jak si to takový tým užívá. Jsou učenliví a vnímaví. Myslím si, že jsou vhodní i pro začátečníky.“ 
 
LindaVíšková (14let): „Figaro je můj první pes a dogdancing jsme začali trénovat, když mi bylo 12 a jemu asi půl roku. Moc nás to oba baví a je to i vidět, když tancuje - vrtí při tom ocáskem. Trénovat můžeme i doma, není potřeba moc místa.“
 
    
                         Figaro Alfi od Vyšebrodského kláštera a Linda Víšková                                           Pamela Čajový lístek a Jana Zatřepálková
 
 
U nás tento sport zastřešuje Dog Dancing Club ČR a pro zkoušky se rozděluje na 4 divize (závodí se jen ve dvou – HtM a F, která může zahrnovat i prvky a sestavy MD a DwD - viz Závodní a zkušební řád v odkazu níže): 
    • MD (Musical Dressage) – spočívá v ladném pohybu psovoda i psa do rytmu hudby. Důraz se klade na plynulý klus a přesnou práci psa, cviky by měl         provádět se vztyčenou hlavou. 
    • HtM (Heelwork to Music) – neboli práce u nohy na hudbu. Většina prvků předvedených v této divizi musí být provedena u nohy psovoda. Tato divize také         vznikla jako první, z obedience. 
    • F (Freestyle) – divácky nejoblíbenější divize. Vystoupení by mělo tvořit nějaký příběh či být postaveno na nějakém motivu. 
    • DwD (Dance with Dog) – náročná divize, kde musí psovod tančit a přitom ovládat psa. Do této divize je potřeba spolehlivé a vyrovnané zvíře. 
 
Záleží na fantazii psovoda, jaké cviky a triky svého psa naučí (i jak je pojmenuje) – nejoblíbenější jsou otočky, slalom mezi nohama, různá chůze, couvání, podávání pacek, panáčkování, válení sudů, skákání přes ruce nebo nohy psovoda...., ale povoleno je cokoliv, co neohrožuje zdraví psa (pozor zejm. u mladých pejsků, pro jejichž nedovyvinuté klouby mohou být nebezpečné i nevinně vyhlížející cviky jako couvání, chůze na zadních, skoky nebo rotování v otočkách a sudech). 
 
Cviky a triky z dogdancingu se mohou hodit, i když se tomuto sportu nechcete věnovat závodně – pro radost, pobavení, nebo jako doplněk k dalším psím sportům – posilují vztah psa s člověkem a rozvíjí jeho soustředění, koordinaci, ohebnost… Navíc pohled na sehranou dvojici zaujme a potěší každého, takže s chutí do toho! 
 
 
Užitečné odkazy: 
Paws-n-music – anglicky / česky
 
Knihy o dogdancingu: 
Dogdancing (Kateřina Lerlová) 
Od psích triků k dogdancingu (Alena Smolíková) 
 
Fotografie pořídila a s jejich publikováním na klubových stránkách laskavě souhlasila Martina Irglová (Dogdancing Club ČR)
 
Text: Petra Víšková, duben 2016

[CNW:Counter]