Mantrailing

 

je metoda záchranného stopování lidí podle individuálního pachu. Pes si na začátku stopy přičichne k předmětu hledaného člověka a další způsob vypracování stopy záleží na něm. Nemusí tedy přesně sledovat každou šlápotu jako při tradičním stopování, ale snaží se dostat co nejrychleji k cíli, klidně i jinudy, než kladeč stopy šel, protože pach mohl mezitím svát jinam. Je to pro psa přirozenější styl. Obdobou mantrailingu je pettrailing, při kterém se pes učí hledat ztracené domácí mazlíčky.

Na fotce Zuzka Stádníková s Danae do Kapsy

 

Mantrailingu se lze věnovat s jakýmkoli psem od štěněte po veterána a libovolného původu. Výhodou je kladný vztah k lidem. Výjimkou jsou psi, se kterými by chtěl majitel skládat stopařské zkoušky - tyto disciplíny nelze kombinovat.

 

V mantrailingu se nesoutěží. Pes buď ztracenou osobu najde, nebo nenajde, ale způsob je pro každého psa individuální a nelze ho hodnotit jako lepší či horší. Existují zkoušky prověřující připravenost týmu k nasazení v záchranné akci. Pro většinu týmů je však MT „jen“ zábavou, při které pes uplatní své přirozené schopnosti a nadání.

 

Základní informace k mantrailingu včetně kalendáře tréninků jsou k dispozici webových stránkách International Bloodhound Academy

 

Mantrailingu se také věnuje skupina na Facebooku  Obsahuje mj. odkazy na jednotlivé regionální skupiny, ve kterých se pak objevují pozvánky na tréninky.

 

Videa: 

https://www.facebook.com/hundeschulevianova/videos/122845894455430/?pnref=story 

https://www.youtube.com/watch?v=obKRnQfs2uI 

https://www.youtube.com/watch?v=9Fpc_5pp9GE


[CNW:Counter]