Historie plemene

 

Toto plemeno, v němž laici často neprávem hledají některého z moderně přešlechtěných loveckých španělů, má velmi dlouhou historii.

 

Už v 17. století píší kronikáři o malých psících, kteří u krále Karla I. (1600-1649) dosáhli takové oblíbenosti, že vydal zákon, podle kterého se psu King Charles španělu nesmí uzavírat žádné dveře veřejné budovy v celém království. Již o mnoho dříve se však malí psíci pohybovali po dvoře Alžběty I. (1533-1603) i její sokyně Marie Stuartovny (1542-1587). Vzpomínku na své příznivce Karla I. a jeho syna Karla II. (1630-1685) si malí španělé nesou dodnes ve svém jménu "King Charles Spaniel".
Objevovali se na obrazech Anthonise van Dycka (1599-1641), (Tři děti anglického krále Karla I ), Henry Danckertse (Ananasový obraz) a dalších umělců.

 

Do poloviny 19. století se tito španělé používali i jako slídiči. Potom přišli do módy psi s kulatou hlavou, po vzoru japonských chinů a snad i podle vyprávění o velmi vzácných pekingských palácových psících. Zřejmě přirozeným výběrem byl vyšlechtěn psík malého vzrůstu a krátkého čumáčku.

 

Po první světové válce američan Roswell Eldridge procestoval Anglii při hledání malého španěla krále Karla. Naději mu dali chovatelé, kteří přiznali, že ve vrzích se objevují štěňata s dlouhými nosy, která jsou však, protože neodpovídají plemennému typu, odstraňována.
Eldridge tedy vyhlásil ceny ve výši 25 liber (což byla tehdy docela pěkná suma) pro tři nejlepší malé španěly starého typu. Obnova plemene byla zahájena. V roce 1928 byl v Anglii založen klub "Cavalier King Charles Spaniels" (původní jméno už bylo "obsazeno") a v roce 1945 bylo toto staronové plemeno uznáno Kennel clubem.

Dnešní kavalír či king je vynikajícím plemenem, jehož společensko-sportovní ladění umožňuje chov tohoto psa i v městských podmínkách. Jeho temperamentní a živá povaha vyniká nejen při procházkách v přírodě, kdy nikoho nenechává na pochybách, že byl (a je) slídičem, ale jeho upřímnou radost z pohybu lze zúročit např. při agility.


I přes svůj společenský půvab není tento španěl žádná "fajnovka" - miluje vodu a v zimě sníh. Proti loveckým plemenům je však daleko ovladatelnější a ačkoli s oblibou s čenichem u země stopuje, neloví a neodbíhá daleko od pána.


Kavalír a king je vděčným členem své lidské smečky. Rychle se učí čistotnosti, řádu rodiny, ve které žije, se dokáže rychle přizpůsobit. Dovede si získat srdce dospělých a miluje děti, je vynikajícím a oddaným společníkem, který svým elegantním vzhledem upoutá a potěší i nepejskaře.
Každou návštěvu s nadšením vítá - je velice společenský a nekonfliktní i vůči jiným psům a zvířatům. Jeho vyvážená, přátelská povaha ho předurčuje jako společníka i pro děti a starší majitele.

 

Převzato z www.cavalier.cz

 


[CNW:Counter]