Kupujeme štěňátko

 

S PP nebo bez PP?

 

Každý z nás stojí před otázkou, když psa, tak proč psa s průkazem původu, když Ti bez průkazu původu jsou levnější. Navíc zrovna v době, kdy se rozhodujete pro nákup pejska, neuvažujete o jeho další využití v chovu, nelíbí se Vám výstavy, ani se nechcete dále věnovat výcviku. Prostě chcete pejska jen pro radost, tak proč by jste měli platit "zbytečně" za štěně, které má průkaz původu ? Důvodů je několik.

 

Když už si vybíráme pejska, určitě se každý z nás podívá do atlasu plemen, aby zjistil, který pejsek mu bude nejvíce vyhovovat. Nejedná se jenom o vzhled, ale také o jeho vlastnosti či schopnosti. Jsou psi, kteří vyžadují dostatek pohybu, proto chodíte-li pravidelně do práce a po návratu jste tak zničení, že pouhá představa aktivního tříhodinového venčení ve vás vyvolává hrůzu, určitě si nebudete kupovat psa, který vyžaduje hodně pohybu, například Irského setra, Greyhouda, Malamuta .... Raději se přikloníte k Mexickému Naháčovi, kterému stačí menší procházka a je spokojený doma ve vaší náruči. Stejně tak si nebudete pořizovat plemena určená pro pobyt venku Kavkazského ovčáka, Německého ovčáka ... , když bydlíte v panelovém bytě 1+1 s celou rodinou. Zkrátka a dobře vždy je důležité, pečlivě si rozvážit, jakého psa vlastně chcete, tak aby jste byli spokojeni vy i on. Pořízení si psa není záležitost na rok, počítejte tak s 15 lety, které pes v průměru stráví ve vaší společnosti.

 

A nyní se dostáváme k jádru věci. Vyberete si plemeno, které se Vám líbí a které Vám po všech stránkách vyhovuje. Chcete ušetřit, tak zavoláte na inzerát, kde zmiňovaný inzeruje nádherná štěňátka pudlíka ovšem bez PP. Vysvětlí Vám to jednoduše, buď že se mu nechtělo absolvovat výstavu a fenu uchovnit, proto štěňátka nemají papíry, nebo použije druhou stále osvědčenou metodu kdy štěně, které jste si vybrali bylo šesté z vrhu a papíry se dávají jen třem, takže pokud si tohle štěně nevezmete, bude ho muset nechat utratit. Ale jinak jsou štěňátka zaručeně čistokrevná. Jakmile narazíte na takového rádoby chovatele, honem nohy na ramena a utíkejte co můžete.


Většinou jsou tihle "chovatelé" pění vykutálenci a vy určitě narazíte. Výmluva číslo jedna svědčí o tom, že fena zřejmě má nějaké vady, pro které nemohla být uchovněna - nesplňuje standard plemene a byla vyřazena z chovu. Takže šance, že vám z krásného štěňátka vyroste krásný pudlík je minimální. Výmluva číslo dvě svědčí o tom, že "chovatel" tuto výmluvu používá dost často a bohužel funguje. V dnešní době dostávají všechna štěňátka po chovných rodičích průkazy původu a to i v případě, že se u některých objeví nějaké nežádoucí znaky, pro které se štěňátkem nemůže být počítáno do chovu. Příkladem mohou být například bílé fleky u černých plemen apod. Takováto štěňátka dostávají průkaz původu stejně jako ostatní, s tím rozdílem, že je jim přímo do průkazu původu napsáno že nesplňují určitá kritéria. Na takovéto štěně by vás správný chovatel měl upozornit a měl by vám nabídnout slevu, z kupní ceny štěněte. Ale průkaz původu dostanete. Z toho vyplývá že nikdy se nemůže stát, že z vrhu dostane průkaz původu jenom určitý počet štěňátek.


Navíc pokud si přece jenom koupíte štěňátko bez průkazu původu, nemáte vůbec žádnou záruku, že plemeno, které jste si vybrali je to, které si vezete domů. Na dvou měsících vypadají všechna štěňátka podobně a tak i když prcek vypadá jako zaručený pudlík, můžete se na roce divit. Nejde samozřejmě jenom o vzhled, ale o vlastnosti, pro které jste si své štěně vybrali. Shrneme-li to, vždycky je lepší si připlatit a vybrat si v opravdové chovatelské stanici, opravdové štěňátko, ze kterého vám vyroste stejný kamarád, jakého jste si vybrali podle atlasu.

 

Proto radím všem novým majitelům pejsků, určitě by jste měli vždy kupovat štěně s průkazem původu. Vždyť pořizovací cena je jen malé procento nákladů, které na svého pejska vydáte.

 

 

Fenku nebo pejska?

 

S touto otázkou se setkávám často. Já osobně mám raději fenky, ale je spousta lidí, kteří zase nedají dopustit na pejsky.

 

Fenky jsou celkově přítulnější, mazlivější a mají větší předpoklady že se na vás velmi citově upnou. Z hlediska využití v chovu nejsou většinou pro fenky tak přísná pravidla, jako pro pejsky. Navíc fenka když se vám ji podaří uchovnit, dává každému chovateli tu nekrásnější odměnu - štěňátka. Kdo nezažil, neuvěří. Porod a následné dvouměsíční období fenky a jejich štěňátek je tím nejkrásnějším zážitkem pro každého chovatele. Spousta lidí si fenky nepořizuje z důvodu hárání. Ano, pokud nepočítáte s využitím fenky pro chov, raději se přikloňte k pejskovi. Odpadají Vám tak starosti jak fenku dvakrát do roka uhlídat. Také pokud máte doma již jednoho pejska, je lepší si vybrat znovu pejska. Hlídání obou v době hárání zvláště když jsou oba v jednom bytě, je záležitost jen pro silné nervy a pro příznivě nakloněné sousedy. Jinak ale hárání není tak strastiplnou záležitostí, jak mnozí popisují. Jenom musíte zhruba dvakrát ročně asi tři týdny vodit fenku jenom na vodítku a vynechat řádění s psími kamarády v parku. Zodpovědný majitel to dokáže bez problémů.

 

Pejsci jsou větší rošťáci a čas od času se může stát, že pes má větší ambice stát se pánem rodiny, než fenka. Také občasné útěky v době hárání fen v okolí, nejsou vyjímkou. Na pejska se všeobecně musí přísněji.

 

Ale toto jsou jen všeobecné informace. Stejně jako každý člověk je i každý pes úplně jiný a může se stát, že si vyberete fenku, která bude velice dominantní a bude velet rodině, naopak si můžete vybrat pejska, který se bez problémů podřídí.

 

 

Na co se zeptat chovatele?

 

Tak už jste u chovatele a nyní Vám dává do ruky Vašeho vytouženého drobečka. No drobečka - teď záleží na tom jaké plemeno jste si vybrali. Pokud si štěňátko berete do náruče, vezměte ho opatrně pravou rukou pod předními packami, levou rukou pod zadečkem, zvedněte ho a přitiskněte si ho na prsa. Cítíte to ? To krásné teplíčko, zvláštní miminkovskou vůni? Pokud je to zdravé a vyrovnané štěně, určitě se vás bude snažit přinejmenším oblíznout - záleží na vás jestli se necháte. V žádném případě neberte štěňátko oběma rukama pod břichem - mohli by jste mu způsobit potíže - je to pořád ještě miminko. Tak a teď máte svého vytouženého ďáblíka v náručí a co teď s ním ? Zatím ho ještě necháme u svých bratříčků a sestřiček a půjdeme se podívat za chovatelkou.


Usedáme. Máte sice plnou hlavu tam toho drobečka, takže se Vám nechce moc poslouchat co chovatel říká, ale věřte že je to velmi, velmi důležité. Ještě chvilinku se soustřeďte na to co Vám povídá. Co by vás mělo zajímat nejvíce ? Předpokládám že víte jaké plemeno si právě kupujete, za jakým účelem a jestli je to kluk nebo holka - pardon to měl být pokus o vtip.

 

 

1. přesné stáří štěňátka - štěňátka s PP se smí prodávat až od 49. dne narození to znamená od sedmého týdne. V té době už se musí umět samo nabaštit, je otetované, u slušných chovatelů i poprvé naočkované a odčervené. Prostě připravené na to, jít do nové rodiny.

 

2. strava - určitě se nesmíte zapomenout zeptat na formu krmení. To znamená čím chovatel dosud štěňátka krmil, kolikrát denně a v jakých časových intervalech. Na krmení by jste se měli zeptat ještě než si pro štěňátko pojedete. Většina chovatelů již dnes upřednostňuje granule před klasickou vařenou stravou. Proto by jste si měli zjistit jakou značkou chovatel krmí. V dnešní době je na trhu obrovská nabídka a je velmi nepravděpodobné že se trefíte do stejné značky pokud se předtím nezeptáte. Pokud budete krmit štěňátko alespoň ze začátku stejnou stravou na kterou bylo doteď zvyklé, ulehčíte mu tím vstup do nového života a zamezíte výskytu možných zažívacích potíží a problémů. Je také dobré vědět přibližnou dobu krmení a zkusit se ji v rámci možností přiblížit. Většinou se dvouměsíční štěňátka krmí 3x - 4x denně. Dodávám že toto je pouze informativní - je opravdu nejlepší vyzpovídat chovatele. Měl by vám poradit i přibližné množství než si sami uděláte představu o tom kolik je pro vašeho prcka přiměřeně.

 

3. očkování a odčervení - ti slušní chovatelé štěňátka, než jdou do nových rodin dvakrát odčervují a naočkují. Jsou ale i tací kteří si s tímto nedělají žádné násilí, není to přece povinné, stojí to nějaké ty peníze, tak ať se stará majitel sám. Proto se určitě informujte o odčervení - kdy máte svého čtyřnožce znovu odčervit a kdy přeočkovat. U slušných chovatelů dostanete očkovací průkaz, ve kterém je vše zaznamenané. Pokud si nevíte rady a žádný průkaz jste nedostali, nezbývá vám, že se zeptat veterináře ve vašem okolí. Jelikož jsou také již teď různé druhy a typy vakcin, nebudu si hrát na chytrou a moje rada zní - ptejte chovatele. Jsou totiž některé vakcíny které se musí potom ještě dvakrát přeočkovat, některé jednou...no prostě nerada bych vám napsala jeden typ, aby nedošlo k omylům. Určitě ale vakcinaci nepodceňujte ! Do doby než bude vaše štěňátko kompletně naočkováno, vyhýbejte se s ním místům kde se hromadně venčí psi z celé ulice, to znamená psím záchodkům apod. Také na cvičák vás ještě ve většině případů nepustí. Zatím mějte na paměti že máte doma malé, zranitelné miminko, takže opatrnost především !

 

4. pozor u pejsků - pokud si kupujete štěňátko s PP a pejska, nezapomeňte si zkontrolovat varlata. Já vím že vám to zrovna teď bude připadat směšné, ale věřte že se vám to vyplatí. Pokud nevíte jak na to, zeptejte se přímo chovatele a požádejte ho aby vám to předvedl. Je to velmi důležité protože pokud váš pejsek nebude mít dvě které jsou potřeba do chovu, můžete se rozloučit s výstavami a s chovem. Je pravda že někdy se u pejsků může objevit jenom jedna a časem se objeví druhá, ale na to nesázejte. A pejska s jedním nebo žádným varletem si neberte - pokud ano, žádejte na chovateli snížení ceny a raději nepočítejte s budoucím využitím v chovu. Bohužel jsou i tací chovatelé, kteří spoléhají na to, že právě začátečník tuto věc neví, nebo se na ni stydí zeptat a hned toho využijí.

 

5. venčení - je docela důležité zeptat se i na to, zda štěňátka byla venku, zda již vůbec byli venku na čerstvém vzduchu. Pravda pokud má chovatel štěňátka malého plemene a bydlí v paneláku, je tohle dost velký problém a je velký předpoklad že váš prcek uvidí sluníčko poprvé v životě. Také je to problém v zimním období. Proto se ptejte, aby jste věděli zda musíte štěňátko na "venek" zvykat. Pokud bude venku poprvé s vámi, ze začátku jenom udělat příslušnou loužičku a domů - v zimě obzvlášť. Vaše mimino se musí začít otužovat, proto ho zvykejte na čerstvý vzduch postupně.

 

6. ...a to ostatní - tak ty nejdůležitější věci už víte. Teď už zbývá jenom sepsat kupní smlouvu ve které by měly být uvedeny vaše a chovatelovy iniciály, plemeno psa, tetovací číslo apod. Dále by zde mělo být napsáno že štěňátko vám je předáváno v pořádku. To ostatně sami vidíte. Ti poctivější tam ještě dopisují očkování a odčervení. Průkaz původu u většiny plemen ještě nedostanete - ten vystavuje Plemenná kniha a na ten si ještě musíte chvilinku počkat. Většinou vám ho chovatel pošle poštou tak kolem 3-4 měsíce stáří štěněte - záleží jak úředníci pracují. Do té doby ho stejně k ničemu nepotřebujete a kamarádům se prostě budete muset pochlubit až později. Pokud máte se štěňátkem nějaké plány a ambice do budoucna určitě si nechte napsat kontakt na klub chovatelů klubu příslušného plemene. Být členem klubu je většinou výhodné, nejenom že budete informováni o akcích plemene, ale máte i možnost seznámit se s lidmi kteří si vybrali stejné rošťáky jako vy. Tak to je snad prozatím všechno. Teď už zbývá jenom vzít si hezky mrňouska, rozloučit se s chovatelkou a jet domů s tím novým zázrakem. Jo pozor malinkatá připomínka - pokud vám chovatel dá na cestu něco z dosavadního psího pelíšku, určitě se nebraňte. I když to možná bude ten nejšpinavější kus hadru co jste kdy v životě viděli. V těchto věcech se drží pach psí smečky a mělo by to ulehčit přechod od mámy do nové rodiny. Jestli máte malé plemeno je dobré vzít si na něj krabici nebo přepravku, něco v čem bude v autě moci pohodlně ležet. Ale jak vím a tuším - stejně většina nových a šťastných majitelů má ten svůj zázrak na klíně. Takže cestou nikde nezastavovat a hurá k domovu.



Poprvé doma

 

V klidu a pohodě jste dojeli se svým drahocenným dárečkem domů. Pokud je to venkovní pejsek určitě už máte na zahradě nachystaný kotec s krásnou boudou. V tomto případě se můžete s prckem pomaloučku projít a ukázat mu jeho nebo její budoucí království. A už nyní můžete mrňouska oslovovat jménem. Nečekejte že na jméno bude reagovat hned, zatím má plnou hlavu toho co všechno se kolem něj děje. Takových změn najednou... "Ti divný dvounožci - úplně jinak voní než ty co jsme měl doma....a kde je máma a bráchové a ségry.....no to není možný že bych na to světě byl úplně sám ?" Štěňátko pomalu prozkoumává zahradu a okolí a vy ho pečlivě sledujte. Musíte ho ze začátku hlídat je to zatím jen takové hloupoučké a naivní stvoření a ve většině případů ho ze všeho nejvíc bude zajímat díra v plotě která tam určitě neměla být a které jste si vy osobně nevšimli. Tak procházku máte za sebou. Zapomněla jsem dodat že ze začátku by se na štěňátko neměla sesypat celá rodina, vím že je to velmi těžké se s tím drobečkem nepomuchlat, ale na to budete mít ještě spoustu času. Dnes s ním bude jenom hlava rodiny, nebo ten, kdo se o pejska bude nejvíce starat. Prcek je teď určitě již unavený. Takže nachystáme mu baštu přesně dle rady chovatele, misku dáme do kotce a prcka tam pomalu dopravíme. Jestli nebude baštit, nezoufejte. Jsou štěňátka kterým trvá celý následující den než je začne zajímat žrádlo. Ale jsou i tací kteří se do toho pustí hned a zblajznou to, že máte pocit že by chtěl ještě. Pro dnešek ale stačí.

 

Tak, venkovního hafana máme zavřeného, teď se vrátíme na začátek ke psu kterého si berete domů, ať už do bytu, nebo do baráčku. Prostě tam kde s vámi bude trávit svůj život. Přijdete domů, předpokládám že doma je vše již nachystané - místečko, pelíšek, boudička, misky vyleštěné a spousta hraček. Štěňátko nejdříve necháme aby se trošičku rozkoukalo. Musí si přece prohlédnout všechno co ho zajímá. Znovu zdůrazňuji že by se za štěňátkem neměla táhnout celá rodina, zbytečně ho vyplašíte. Hlídejte si jeho pohyb, ale neděste ho. Dnes mu odpustíme i nějakou tu loužičku, první den na něj opravdu musíte být hodní. A i teď na něj můžete zkusit občas promluvit jménem. Průzkum dokončen, dobře. Zkusíme dát trošku večeře, pokud dnes nebaští, nic si z toho nedělejte má toho chudák malý až dost. Pěkně se s ním rozloučíme a dáme ho na předem určené místečko. Já osobně doporučuji malému psíkovi pořídit prostornou přepravku (ohrádku) - prostě něco kam ho budete moci zavřít, kde bude moci zůstat sám a nebudete muset mít strach o jeho zdraví ani o stav svého bytu. I když se ztrátami se musí počítat. O některých plemenech se dokonce říká že jsou boudičkáři a mají ty své přepravky raději než cokoliv jiného. Uvidíte, časem sami poznáte kde se vašemu pejskovi líbí nejvíce. Ovšem jestli tím místem nebude právě vaše postel. To záleží jenom a jenom na vás. Pamatujte si: jestliže pejska jednou pozvete do svého pelíšku, už těžko mu budete vysvětlovat že tam být nesmí. Já vím že je lákavé vzít si toho malého drobečka pod peřinu když je tak krásný a to teplíčko, jak krásně dokáže hřát... Je to vaše věc jak si to doma zařídíte ale mělo by být pravidlem že pes má své místo stejně jako pán. A v neposlední řadě vás musím upozornit že je to opravdu nehygienické. No nechám to na vás. Prcek už je na místečku, zatím je unavený takže je velký předpoklad že bude spát. Možná se v noci probudí a začne naříkat, bude mu smutno. I když vám ho bude sebevíc líto, musíte vydržet. Dělat jako-by nic. Pokud za ním jednou přijdete ho utišit, už můžete u pelíšku zůstat až do rána protože prcek jakmile zjistí že když zabrečí vy přijdete - máte smůlu. Takže vydržet, uvidíte za chviličku se uklidní a bude spinkat.

 

První den se pomalu chýlí ke konci. Máte zvláštní pocit něčeho nového ? Ten pocit je správný, právě jste totiž vstoupili do psího světa. Ode dneška máte nového přítele. Nového společníka, někoho kdo vám bude oplácet lásku láskou, někoho kdo vás přijde utěšit když vám bude nejhůře...... ne nadarmo se říká že pes je nejlepší přítel člověka. Kéž by to tak bylo i obráceně, kéž bychom se my lidé dokázali chovat ke svým čtyřnohým přátelům stejně. Hned by bylo na světě veseleji.


[CNW:Counter]